Odetchnij Spokojnie

Co i kiedy pyli?

Generalnie w strefie klimatycznej, w której leży Polska, za objawy alergiczne w marcu, kwietniu oraz maju odpowiedzialne są drzewa i krzewy, podczas gdy w czerwcu i lipcu są to głównie trawy.
Najwcześniej zaczyna pylić leszczyna. Kwitnienie rozpoczyna się już w styczniu, szczyt osiąga na przełomie lutego i marca, a utrzymuje się do połowy kwietnia. Pyłki leszczyny wykazują reakcję krzyżową z pyłkami brzozy i olchy, co znaczy że uczuleni mogą odczuwać objawy również w trakcie pylenia tych dwóch drzew. Należy pamiętać, że dzieci uczulone na leszczynę mogą wykazywać objawy reakcji anafilaktycznych po spożyciu orzechów laskowych!

Olcha – W Polsce występują 3 jej odmiany: szara, zielona, czarna. Kwitnienie zaczyna się w styczniu, szczyt osiąga w marcu, a utrzymuje się do połowy kwietnia.
Brzoza – W Polsce występuje 7 odmian. Kwitnienie rozpoczyna się wraz z pojawieniem się liści, nawet w połowie marca. Szczyt przypada na kwiecień i maj.
Cis – Pyłek zawiera alkaloid – taksynę, która może podrażniać błony śluzowe nosa i gardła. Pyli w marcu i kwietniu.
Wierzba – Kwitnienie rozpoczyna od połowy marca, szczyt przypada na koniec kwietnia. Pyłki wierzby znajdują się we wczesnych odmianach miodu, dlatego trzeba być bardzo ostrożnym w czasie podawania go dzieciom.
Dąb – Kwitnie w maju.
Topola – Ciekawostką jest fakt, że kwiatostany męskie i żeńskie występują na dwóch osobnych drzewach. Stwarza to teoretyczną możliwość regulowania intensywności pylenia, poprzez sadzenie drzewek żeńskich. Wbrew powszechnemu przekonaniu biały puch pojawiający się na przełomie maja i kwietnia nie działa alergizująco, a jedynie może delikatnie podrażniać błony śluzowe w sposób mechaniczny.

lek.med. P. Skubel